Aylık arşivler: Kasım 2013

Deniz Gezmiş in son mektubu

deniz gezmişin mektubu

6 Mayıs 1972

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş

Merkez Cezaevi

But to do that, school systems will need much clearer agreement on what constitutes effective teaching, said pro-essay-writer.com/ james a

Ukrayna’nın en çok kadın olan şehri Lviv

ukrayna

Ukrayna’nın batı bölümünde yer alan Lviv şehrinde son yapılan nüfus sayımında kentin yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğu belirtildi.

Bilim adamları kentteki kadınların genellikle kız bebek dünyaya getirdiklerini söyledi.

Lviv şehri doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti ve bugün de belli başlı kültürel merkezlerden biri.

Şehir, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.
Liviv, aynı zamanda Ukrayna’nın çağdaş yüzünü tamamlayan bir Avrupa kenti.
İşte Lviv şehrinden kadınlar…

muhteşem hatunlar

ukrayna kızları

ukraynalı kızlar

ukraynalı kızlarrr

 

 

Both https://essaysreasy.online/ are senior fellows at the manhattan institute, a new york city-based think tank that supports charter schools and vouchers

Herşeyi sana yazdım, herşeye seni yazdım Sümeyye’M

sümeyye gür tomarza

Yanımda olmayabilirsin.
Gerçekten sevmiyor olabilirsin.
Gerçekten sevmemiş olabilirsin.
Başkalarıyla olabilirsin.
Başkalarını öpüyor olabilirsin.
Başkalarına aşık olmaya başlıyor olabilirsin.
Hala aşıksındır diyemiyorum ama aşık olmuş olabilirsin.
Şuan yanımda olmuyor olabilirsin ama.
Kalbim böyle yalnız uyumaya hiç alışık değil.
Zaten uzak olmak en kolayı
En zoru yalnız uyumak.
Neyse ben uyuyorum.
Üstümü örter misin?

Kalbim çok üşüyor da.

Sümeyye’M…

sümeyye gür izmir doktor

The camera on the upcoming galaxy s iv has been one interesting topic amongst android lovers and tech enthusiasts for a while now, mainly because this probably will be the most powerful and feature-laden https://topspying.com/family-locator camera unit on any samsung device to date

Evlenecek çiftler birbirlerini ne kadar tanımalı

Evlenecek çiftler birbirlerini ne kadar tanımalı

Halk arasında şöyle canım cicim ayları var. O cicim ayları hala söyleniyor mu bilmiyorum ama. O cicili bicili durumun periyodunu 3 ay 6 ay 9 ay diye sınırlayamam ben ama evlilik öncesi insanlar birbirlerinin tenlerini biliyor olmalılar. Sonrasında çok ciddi hayal kırıklıkları yaşanabiliyor. İnanın bana bu benim kendi camiam içinde de geçerli.

Bütün yetişkin insanların evlilik öncesi birbirlerinin tenlerinden haberdar olmaları gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında hayal kırıklıkları olabilir. Çözülmesi zor veya imkansız olabilen bir takım şeyler yaşanabilir. Dhaa sonrası ayrılık olabilir. Ten uyumu çok önemli, o yüzden önceden biraz birbirimizi tanımamız gerekiyor. Bunun için de en önemli şeylerden bir tanesi: hijyen.

In another the best essay in the world poll of 51 elementary and secondary districts from around the nation, all reported that their computer systems and infrastructure were operational, according to jim bradshaw, a spokesman at the u

Eşler tartışırken nelerden kaçınmalı

Eşler tartışırken nelerden kaçınmalı

Eşler tartışırıken özellikle hangi konuda tartışıyorlarsa o konuya odaklanarak sohbeti devam ettirmeye dikkat etmelidirler. Yani bir konu hakkında konuşurken geçen seferde de böyle olmuştu, geçen yaz tatile gittiğimizde de sen zaten bunu yapmıştın gibi daha önceki yaşantıları o ana getirip, o anı çöplük haline getirmemeli. Her neyse, o anda konuştuğunuz problem onda kalmanız çok önemli. Böylece çözebilme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Bir ikincisi tartışırken kişiliğe yönelik değil, davranışa yönelik derdinizi anlabilmek, eleştirinizi yapabilmek yani sen çok bencilsin, çok gaddarsın düşüncesizsin değil de, işte eve geldiğinde bütün oraları silmiştim ayakkabınla paldır küldür yürüdüğün vakit, yaptığım temizliğin hiç senin için kıymeti olmadığını düşündüm çok üzüldüm, çok yoruldum gibi.. Yani o davranış her neyse. Kişinin özüne değil işte bencilsin, düşüncesizsin değil de neyse o davranışı onu söyleyerek lütfen tartışmaya çalışın. Susmak ve tartışmayı bırakıp gitmek sadece ve sadece eğer o noktada saygılı bir şekilde tartışmayı sürdüremeyecekseniz bir seçenek olabilir. Eğer tartışmayı sürdürebilecek bir tutum içerisindeyseniz konuşmaya devam etmek de fayda var.

She wasn’t the person who said class size should www.homeworkhelper.net/ be 18 students per teacher or 15 students, said mr